Gospodarka odpadami12.12.2012

Gospodarka odpadami

12.12.2012

Od dnia 1 stycznia 2012 roku obowiązują uchwalone w dniu 01 lipca 2011 roku przez Sejm RP zmiany w  ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jej przepisy dostosowują polskie regulacje do najwyższych ekologicznych standardów wdrożonych w innych krajach Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany  mają zapobiec obciążaniu gmin wielomilionowymi karami, jakimi  te mogłyby być obciążone na rzecz  Brukseli z tytułu niedostosowania przez Polskę Prawa krajowego do wymogów unijnych.

Główna zmiana znowelizowanej ustawy, polega na obligatoryjnym przejęciu przez gminy  obowiązków właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, w zakresie gospodarowania wytworzonymi przez nich odpadami komunalnymi. Przejęcie przez Gminę Lubraniec obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, zwolni właścicieli nieruchomości z obowiązku podpisywania umów na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotami prowadzącymi działalność w tym zakresie.
Od 1 lipca 2013 roku wyłoniona w przetargu firma zacznie odbierać od mieszkańców odpady komunalne w każdej ilości i każdego rodzaju .

Nieprawdą jest, że koszty tych zmian poniesie tylko gmina. Otóż Sejm w podjętej ustawie przewidział,, że obciążeni nimi zostaną w pierwszej kolejności wszyscy mieszkańcy, którzy ponosić będą tak zwaną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Opłata za gospodarowanie odpadami będzie zależeć od liczby mieszkańców, od powierzchni nieruchomości, od zużytej wody lub od gospodarstwa domowego (ostatecznie zdecyduje o tym uchwała).  Za wyżej wymienioną opłatę gmina będzie musiała  pokryć wszelkie (wcale niemałe ) koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów ,tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów oraz obsługi administracyjnej tego systemu. Nowe przepisy nakładają szereg obowiązków na  urzędy gmin oraz mieszkańców.

Do obowiązku mieszkańców należy:
  • złożyć do Urzędu deklarację zgodnie z treścią podjętej uchwały,
  • uiszczenie opłaty śmieciowej,
  • wyposażenie nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych.
Do obowiązku Urzędu Miejskiego należy:
  • organizacja przetargu na odbiór odpadów komunalnych
  • zawieranie umówi na odbiór odpadów z przedsiębiorcą wyłonionym w drodze przetargu 
  • ustalanie w drodze decyzji wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców,  którzy deklaracji we własnym zakresie nie złożą 
  • pobieranie opłat za wywóz odpadów 
  • egzekwowanie opłat w trybie odrębnych przepisów na zasadach analogicznych jak w przypadku podatków i opłat lokalnych 
  • prowadzenie rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości 
  • prowadzenie działalności sprawozdawczej w zakresie gospodarki śmieciowej 
  • kontrola przestrzegania i stosowania przepisów ustawy 
  • naliczanie kar pieniężnych 
  • prowadzenie działalności informacyjnej i promocyjnej
Do obowiązku Rady Miejskiej należy:
  • zabezpieczenie środków w budżecie gminy na gospodarkę śmieciową
  • uchwalenie regulaminu utrzymania porządki i czystości na terenie gminy 
  • określenie stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi 
  • określenie terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi 
  • ustalenie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi 
  • określenie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania.
Zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania odpadów komunalnych, które Lubraniec jak każda gmina jest zobowiązana wprowadzić, mają na celu:

  • uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi;
  • rozwój „segregacji u źródła”;
  • zmniejszenie ilości odpadów komunalnych, w tym odpadów ulegających biodegradacji, kierowanych na składowiska odpadów;
  • zwiększenie liczby nowoczesnych instalacji do odzysku, w tym recyklingu, oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych w sposób inny niż składowanie;
  • całkowite wyeliminowanie nielegalnych składowisk odpadów, a tym samym zmniejszenie zaśmiecenia lasów i terenów rekreacyjnych;prowadzenie monitoringu postępowania z odpadami komunalnymi;
  • zmniejszenie dodatkowych zagrożeń dla środowiska, wynikających z transportu odpadów komunalnych z miejsc ich powstania do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania, przez podział województw na regiony gospodarki odpadami, w ramach których prowadzone będą wszelkie czynności związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
Aby terminowo wywiązać się z ustawowego obowiązku wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, Zarządzeniem Burmistrza Lubrańca nr 53/2012 z dnia 04 października 2012 roku  został powołany zespół do wdrożenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który opracował  projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Lubraniec  Będzie on pierwszym i zasadniczym aktem prawa miejscowego, określającym obowiązki wszystkich podmiotów, tj. gminy, właścicieli nieruchomości, mieszkańców, podmiotów świadczących usługi w gospodarce odpadami. Podstawowym zagadnieniem, określanym zapisami regulaminu, jest zakres selektywnego zbierania oraz odbioru odpadów komunalnych, powstających na terenie gminy. W obecnej chwili projekt opracowanego regulaminu został przesłany do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego we Włocławku, celem zaopiniowania.

Obecnie w Urzędzie Miejskim w Lubrańcu dobiegają do końca prace nad pozostałymi projektami uchwał wymaganych przepisami prawa, o których mowa wyżej.

Przed nami  dużo pracy związanej z wprowadzeniem w życie założeń ustawy o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach. Zmian jest bardzo dużo i dla mieszkańców mogą być one skomplikowane, dlatego od nowego roku Burmistrz Lubrańca rozpocznie kampanię informacyjną. Mieszkańcy, właściciele nieruchomości będą mieli okazję do poznania swoich praw, a także obowiązków  w zakresie nowych opłat za gospodarowanie odpadami

metryczka


Wytworzył: Burmistrz Lubrańca (12 grudnia 2012)
Opublikował: Wojciech Przybysz (12 grudnia 2012, 11:56:41)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 1115